Skip To Content
Veřejné nabíjení

Nabíjení na veřejných nabíječkách

Síť nabíjecích stanic se rozrůstá každým dnem. Pro plánování trasy s místy nabíjení je k dispozici spousta aplikací pro mobilní telefony. Doporučujeme je využít. Navigační systém vašeho Opelu má v sobě také uložený seznam stanic.

Nabíjení na cestách - snadné

Když jste se svým elektromobilem na cestách, můžete baterii nabíjet na veřejně přístupných nabíjecích místech. Jednoduše aktivujete nabíjecí místo pomocí čipu, aplikace, CCS karty nebo QR kódu. Je vyžadován kabel s příslušným adaptérem. Všimněte si, zda má zásuvka 16 ampérů nebo 32 ampérů. V závislosti na proudu a na tom, kolik fází má mobilní nabíjecí stanice, může být váš elektromobil nabíjen výkonem až 22 kilowattů.
Najděte nejbližší nabíjecí stanici
Abychom vám usnadnili nabíjení elektromobilu, když jste mimo domov – nebo pokud si nemůžete nainstalovat vlastní wallbox – zde je užitečná mapa se všemi nabíjecími stanicemi v České republice, abyste nějakou našli na své trase nebo poblíž . 
Veřejné nabíjecí stanice
Veřejných dobíjecích stanic, kde si můžete dobít svůj elektromobil, přibývá. Supermarkety, parkoviště, veřejná zařízení a hotely stále častěji poskytují na svých parkovištích dobíjecí stanice. Online platby prostřednictvím aplikace pro chytré telefony jsou u provozovatelů nabíjecích stanic stále oblíbenější. Nejdříve je dobré se zaregistrovat do vybrané aplikace na nabíjení a vybrat preferovaný způsob platby. Poté už jen stačí naskenovat QR kód na nabíjecí stanici a zaplatit pomocí aplikace. 
Nabíjení zdarma
Bezplatných nabíjecích stanic může být více, než si myslíte: mnoho veřejných služeb, radnice, obce, restaurace, hotely a prodejci nabízejí bezplatné nabíjecí stanice po dobu vašeho pobytu nebo nákupů. Možná i váš zaměstnavatel poskytuje zdarma nabíjecí stanici nebo wallboxy pro elektromobily? V každém případě stojí za to tyto možnosti prozkoumat. 

Placení u veřejných nabíječek

Jak vlastně nabíjení na veřejných dobíjecích stanicích funguje? Co musím mít na paměti a jak zaplatím? Nebo je nakonec lepší mít s sebou nabíjecí kabely a najít zásuvku u známých nebo přátel? Všechny důležité informace najdete zde.
Nabíjecí karty

Pokud chcete nabíjet svůj elektromobil na veřejné dobíjecí stanici, budete často potřebovat nabíjecí kartu. Většinou si ji můžete rychle a snadno objednat na webu preferovaného poskytovatele. Měli byste si však dobře rozmyslet, u kterého poskytovatele si dobíjecí kartu koupíte. V současnosti je na trhu přes 200 poskytovatelů, takže v nákladech na nabíjení jsou někdy velké rozdíly – a ne každá karta funguje na každém nabíjecím místě.

 

Mimochodem, při výběru vaší dobíjecí karty hrají roli i vaše osobní řidičské návyky: pro časté řidiče je například vhodnější nabíjecí karta s měsíčním základním poplatkem, protože přináší nižší nebo žádné náklady na jednotlivá nabíjení. Pokud jste občasní řidiči, má pro vás naopak pravděpodobně větší smysl předplacená dobíjecí karta.

 
Možnosti plateb
Velký počet různých poskytovatelů veřejných nabíjecích stanic bohužel také znamená, že existuje velké množství různých systémů účtování. Jako základ pro dobíjecí karty - kterých je jen v Německu přes 300 - se používá nabíjecí aplikace. Vyúčtování je zpravidla založeno buď na základním měsíčním paušálu nebo na předplaceném tarifu, vyúčtování však může být založeno i na jiných složkách ceny.

Patří mezi ně například:

- Platba za čas: Účtuje se vám celá doba, kdy je váš elektromobil připojen k nabíjecí stanici.
- Platba za množství energie: Platíte za nabité množství - tedy kWh -, kterými jste si nabili elektromobil.
- Připojovací poplatek: Jednorázová platba, která se provádí při zahájení každého procesu nabíjení.

Někteří poskytovatelé také tyto typy účtování kombinují mezi sebou. 
Mobilní nabíjecí stanice
S mobilní nabíjecí stanicí na palubě můžete být na cestách vždy zcela v klidu. Nabíječku si jednoduše vezmete s sebou do zavazadlového prostoru a nabijete flexibilně a bezpečně, kdekoli potřebujete: u vašich přátel na příjezdové cestě, v práci v podzemním parkovišti a dokonce i u vás doma - s optimalizovaným výkonem až 22 kW u průmyslových zásuvek, stejně jako u všech běžných domácích zásuvek.

Náš tip: Mobilní nabíjecí stanice je nejen praktická na cesty, ale také dobrá a bezpečná alternativa k instalaci wallboxu ve vaší garáži nebo u vás doma. Musíte však zvážit, který model je cenově nejvýhodnější: jednorázová pořizovací cena mobilní nabíjecí stanice, ale vyšší náklady na elektřinu a delší doba nabíjení, nebo srovnatelně vyšší náklady na pořízení a instalaci wallboxu, ale levnější nabíjení. 

Další možnosti nabíjení

Ať už nabíjíte svůj elektromobil na nabíjecí stanici v podzemním parkovišti, váš zaměstnavatel vám poskytne wallbox k nabíjení nebo si prostě chcete wallbox koupit domů sami. Zjistěte vše, co potřebujete vědět.
Nabíjecí stanice v podzemních parkovištích
Instalace dobíjecích stanic pro elektromobily v podzemních parkovištích - to je špičková služba, kterou nabízejí provozovatelé podzemních parkovišť. Zatímco v minulých letech stále panovaly obavy z požární ochrany, povolení a zvláštní protipožární opatření již často nejsou potřeba. Přesto je třeba zvážit několik věcí. 
Jako vlastník budovy byste se měli seznámit s místními zákony a předpisy o garážích. Kromě schématu požární ochrany by mělo být provedeno také posouzení rizik. Projektant zkontroluje v každém jednotlivém případě požadavky specifické pro dané místo a dokáže správně odhadnout minimální požadavky. Kromě toho je obecně vhodné před instalací nabíjecí stanice konzultovat i příslušného provozovatele sítě, zejména při posuzování faktoru simultánnosti, který zohledňuje, kolik elektromobilů se nabíjí paralelně.
I když to není obecná povinnost, vždy má smysl avizovat i připojení menšího wallboxu s výkonem 3,7 kW. Tím je zajištěna registrace systému k připojení k síti a budoucí zatížení sítě může být odhadnuto předem.
Komerčně využívané nabíjecí stanice
Skvělým způsobem, jak přilákat vysoce kvalifikované zaměstnance, je, když společnosti instalují nabíjecí stanici nebo wallbox pro zaměstnance, aby si mohli zdarma nabíjet elektromobily. Pro podniky to může mít dokonce daňové výhody: protože na rozdíl od poukázek na benzín nebo naftu pro zaměstnance (které jsou považovány za nepeněžní benefity) nevznikají žádné daně, když si zaměstnanci nabíjejí své elektromobily. 
Ještě pár tipů pro podnikatele, kteří využívají elektromobil (nebo Plug-in Hybrid) jako služební automobil: náklady na auto se určují stejně jako na auto se spalovacím motorem. Stanovení nákladů na elektřinu pro nabíjení elektromobilu však může být složitější. Náš tip: náklady na instalaci nabíjecí stanice, která slouží výhradně k nabíjení vozidla spolu s instalací elektroměru, jsou daňově uznatelnými náklady podnikání.
Porovnání domácích nabíjecích stanic
Při nákupu wallboxu je třeba zvážit několik věcí: Základní modely se liší výkonem, který poskytují: 11 kW nebo 22 kW. Wallbox o výkonu 22 kW nabije váš elektromobil dvakrát rychleji – pokud však můžete elektromobil nabíjet vždy například přes noc, je řešení s výkonem 11 kW naprosto dostačující. Časově náročnější nabíjení 11 kW wallboxem navíc značně chrání baterii – a zvyšuje tak její životnost. 
Mezi wallboxy o výkonu 11 kW a 22 kW je ještě jeden rozdíl – ten první stačí nahlásit provozovateli sítě, druhý musí být už schválený. Pokud jezdíte elektrickou dodávkou, které musí být rychle znovu připraveno k použití, může být výhodný 22 kW wallbox.

Užitečné informace pro nabíjení na cestách

Kolik je nabíjecích stanic v české republice?

Ke konci roku 2022 eviduje ministerstvo průmyslu a obchodu v České republice 1 364 nabíjecích stanic s 2 643 nabíjecími místy. Další nabíjecí místa nadále přibývají.

Jak najdu nabíjecí stanici pro svůj elektromobil?

Než vyrazíte na delší vzdálenost, doporučujeme podívat se na naši mapu nebo přehled nabíjecích stanic. Určitě tam najdete dostatek nabíjecích stanic, abyste svůj elektromobil pohodlně dopravili do cíle.

Kolik stojí měsíční provoz elektromobilu?

Spotřeba Opelu Mokka-e se pohybuje kolem 18 kilowatthodin na 100 kilometrů. Při současné ceně elektřiny 6 Kč/kWh stojí 18 kilowatthodin celkem 108 Kč. Nabíjení je tedy levnější než u benzínového motoru. Pokud porovnáte ostatní náklady, jako je údržba a servis, daně a pojištění, vyjde zde elektromobil také lépe.

Jak vysoký je nabíjecí proud elektrických vozů?

Záleží na tom, jaké máte možnosti nabíjení a kde nabíjíte. AC nabíjecí stanice obecně nabízejí nabíjecí kapacity 11-22 kW. Kombinované nabíjecí stanice aktuálně nabízejí až 43 kW AC u typu 2 a až 150 kW DC u CSS a/nebo CHAdeMO.