Co potřebujete vědět o časech nabíjení elektromobilů
Dobu nabíjení vašeho elektromobilu si můžete snadno vypočítat: vydělte kapacitu baterie nabíjecím výkonem. U vozu Mokka-e je to tedy 50 kWh děleno 11 kW = 4,5 hodiny nabíjení. Nabíjecí výkon však není během procesu nabíjení vždy konstantní, takže může záviset třeba na stavu baterie.
Jaký je rozdíl mezi AC a DC nabíjením?
Nabíjecí časy ve zkratce
Porovnejte si časy nabíjení dle typu kabelu nebo wallboxu
Co byste o časech nabíjení měli vědět
Jak dlouho trvá nabití elektromobilu?
Jak dlouho trvá nabíjení vašeho elektromobilu závisí na třech hlavních faktorech: Jak je vaše baterie nabitá, jak je velká a jak velký nabíjecí výkon má váš zdroj energie. Na rychlonabíjecí stanici (DC) nabijete baterii až na 80 % za přibližně 30 minut. S wallboxem s výkonem 22 kW můžete svou Corsu-e plně nabít za 7,5 hodiny. U stanice s výkonem 3,7 kW to trvá dvakrát déle.
Kolik stojí nabíjení elektromobilu?
Spotřeba Opelu Corsa-e se pohybuje kolem 17 kilowatthodin na 100 kilometrů. Při ceně elektřiny pro domácí nabíjení 6 Kč/kWh stojí 17 kilowatthodin celkem 102 Kč. Dobíjení je tedy levnější než tankování u spalovacích motorů. Pokud má tedy vůz baterii 50 kWh, pak jedno plné nabití stojí 300 Kč při uvedené ceně za kWh. Pokud budete nabíjet na venkovních stanicích, je potřeba si předem zjistit cenu za nabíjení u poskytovatele služby.
Co ovlivňuje čas nabíjení?
Existuje několik faktorů, které mohou ovlivnit výkon nabíjení vašeho elektromobilu. Zejména venkovní teplota a úroveň nabití baterie – protože ta je optimalizována pro teploty kolem 20 stupňů Celsia. V zimě nebo v létě může být doba nabíjení odpovídajícím způsobem delší. Rychlost nabíjení je navíc vyšší, když je baterie nabitá na 20 až 80 procent.