Skip To Content
Nabíjení a dojezd

Nabíjení a dojezd elektromobilu

Vše, co potřebujete vědět o nabíjení vašeho elektromobilu

Dobijte si svoje znalosti.

Jak zůstat stále mobilní se svým elektromobilem? Zcela jednoduše: pravidelným nabíjením baterie! Jak snadné to je, jaké různé možnosti jsou k dispozici, na co je třeba pamatovat, jak často je nejlepší nabíjet a kolik času byste si na nabíjení měli naplánovat? Všechny odpovědi najdete zde.
Rozdíl mezi stejnosměrným a střídavým proudem
Téměř všechny naše domácí spotřebiče jsou napájeny střídavým proudem (AC), protože to je proud, který je běžný v evropské elektrické síti. Přístroje s vestavěnými bateriemi se však musí nabíjet stejnosměrným proudem (DC). Patří sem například mobilní telefony, ale také právě elektromobily.

Evropská elektrická síť je založena na střídavém proudu, protože to umožňuje efektivnější přenos elektrického náboje na velké vzdálenosti – tok elektřiny neustále mění směr.
Lithium-iontová baterie ve vašem elektromobilu však nepotřebuje střídavý, ale stejnosměrný proud. Bez ohledu na to, zda tento proud pochází z domácí zásuvky nebo wallboxu, musí být nejprve uvnitř vozidla pomocí palubní nabíječky přeměněn na stejnosměrný proud. A to chce čas. Nabíjení je tedy rychlejší na stejnosměrné (DC) rychlonabíjecí stanici. Střídavý proud ze sítě se přeměňuje na stejnosměrný a až poté může být přiváděn přímo do baterie. Rychlonabíjecí stanice na stejnosměrný proud jsou dostupné například na čerpacích stanicích nebo u nákupních center a svůj elektromobil tam nabijete rychleji než u jakéhokoli jiného zdroje energie. 
Co jsou fáze? A proč je nejlepší počet tři?
V Evropě je elektrická energie distribuována prostřednictvím třífázové sítě, takže elektrický proud vedou tři vedení nebo řekněme linky. Tyto linky se nazývají fáze. U většiny domácích spotřebičů stačí jedna fáze, a proto jsou všechny běžné domácí zásuvky jednofázové. 
Větší spotřebiče, především průmyslové - ale i vaše trouba v kuchyni - se obvykle připojují na třífázový střídavý proud. Tento takzvaný "silnoproud" nabízí odpovídající vyšší výkon.
 
V některých zemích (např. ve Francii) jsou soukromé domácnosti připojeny pouze k jednofázové síti. Jinde, jako například v Německu, jsou napojeny na třífázový střídavý proud a ten lze samozřejmě použít i pro nabíjení vašeho elektromobilu. Rychlost nabíjení je oproti jednofázovému nabíjení výrazně vyšší.
Co jsou kW a kWh?
Kilowatt (kW) je jednotkou výkonu: jmenovitě, kolik energie spotřebujete nebo vyrobíte v daném okamžiku. Naproti tomu kilowatthodina (kWh) je měřítkem množství energie, která je spotřebována nebo vyrobena při určité úrovni výkonu za určité časové období. 
Bez ohledu na to, zda se jedná o televizi nebo elektrický ohřívač: téměř všechny domácí spotřebiče používají kilowatty (kW). Kilowatthodina (kWh) odpovídá energii, kterou elektrické zařízení (např. stroj, žárovka) o výkonu 1 000 wattů spotřebuje nebo vydá za jednu hodinu. Proto se také velikost baterie elektromobilu udává v kilowatthodinách (kWh). Například Opel Corsa má 50 kWh baterii. A spotřeba na 100 km se pak také udává v kWh.

Nabíjet svůj elektromobil můžete prakticky kdekoli

Systémy nabíjení pro každou potřebu

Nabíjíte svůj elektromobil Opel pouze doma nebo často jen na cestách? Dáte si při nabíjení vždy na čas nebo preferujete rychlost? Řekneme vám, jaké příslušenství vyhovuje vašim individuálním potřebám a kde jej můžete získat.

Více o nabíjení: náklady, čas, spotřeba

Proč existuje AC a DC nabíjení, jaký je mezi nimi rozdíl, a jak to ovlivňuje dobu nabíjení a náklady? Porovnejte doby nabíjení různých možností nabíjení a zjistěte mnohem více!
Solární energie
S fotovoltaickým systémem na střeše se stanete nezávislými na tarifech elektřiny nebo veřejných dobíjecích stanicích. Pokud však chcete nabíjet čistě solární energií, váš fotovoltaický systém musí být dostatečně velký a musí být schopen dodat minimálně 1,4 kW solárního výkonu navíc k vaší aktuální spotřebě energie. Pokud vyrobí méně elektřiny, zbytek se automaticky odebírá z veřejné sítě během procesu nabíjení. 
Nabíjení v práci
Je možné na vašem pracovišti nabíjet soukromý elektromobil nebo Plug-in Hybrid? Zkuste se zeptat v práci, jak se k podobnému staví zaměstnavatel. Nejen, že tím přispěje k ochraně životního prostředí a udržitelnosti – může dokonce vydělávat, pokud je nabíječka zpřístupněna veřejnosti. 
A co když je bouřka a blesky?
Svůj elektromobil můžete nabíjet za deště a dokonce i za bouřky. I při parkování venku je bezpečné díky vybavení přepěťovou ochranou – stejně jako soukromé a veřejné nabíjecí stanice. Nehrozí tedy žádné nebezpečí ani ve vysoce nepravděpodobném případě, že by do nabíjecí stanice nebo vašeho auta udeřil blesk. Přesto byste měli být během bouřky stále opatrní. 

Dojezd, který potřebujete

Elektrické vozy Opel: perfektní pro každý den

Průměrná dojíždění autem je kolem 34 kilometrů za den. A 95 % všech každodenních cest je kratších než 50 kilometrů. Jak vidíte, víme o dojezdu a naše elektromobily jsou všechny naprosto perfektní pro každodenní použití.

Více informací o dojezdu a nabíjení

Jak funguje nabíjení elektromobilu?

Všechny moderní elektromobily jsou poháněny lithium-iontovou baterií. Zde je uložen stejnosměrný proud (DC). Naše evropská elektrická síť však dodává pouze střídavý proud (AC), proto se o přeměnu na stejnosměrný proud stará palubní nabíječka ve vozidle. U stejnosměrné rychlonabíjecí stanice je tomu jinak: zde se střídavý proud ze sítě přeměňuje přímo na stejnosměrný proud – proto je proces nabíjení mnohem rychlejší.

Jak mohu doma nabíjet svůj elektromobil?

Pro nabíjení doma doporučujeme nainstalovat wallbox se stejnosměrným proudem. I při přenosové rychlosti energie až 11 kW je nabíjení mnohem rychlejší než z domácí zásuvky, která opravdu není dimenzována na dodávání tak vysokého elektrického výkonu po delší dobu. Ale může se to hodit, pokud jste u například u přátel a potřebujete nabít auto na cestu zpět domů.

Jak mohu nabíjet auto z klasické zásuvky?

Vše, co potřebujete k nabíjení svého elektromobilu z klasické zásuvky, je standardní nabíjecí kabel typu 2. Díky elektrické zásuvce máte vždy nablízku možnost nabíjení, například když navštívíte přátele nebo rodinu. Lepší způsob, jak nabíjet elektromobil doma, je však pomocí třífázového wallboxu. Díky tomu je nabíjení bezpečnější a také výrazně rychlejší.

Kolik stojí nabíjení elektromobilu?

Svůj elektromobil můžete nabíjet levně doma z wallboxu, protože pak platíte aktuálně platnou cenu elektřiny za kilowatthodinu dle vašeho tarifu. U veřejné nabíjecí stanice se náklady odvíjejí od tarifu dodavatele nebo poskytovatele energie a také od toho, zda nabíjíte střídavým nebo stejnosměrným proudem. Na stejnosměrné (DC) rychlonabíjecí stanici můžete baterii nabít na 80 % za přibližně 30 minut – stojí to však podstatně více peněz.

Nenašli jste, co jste hledali?