Skip To Content
Spotřeba elektřiny

Elektromobily a spotřeba energie

Zjistěte, jak cenově dostupné je nabíjení vašeho elektromobilu, jaké jsou výhody oproti spalovacímu motoru a jak můžete snížit spotřebu elektřiny.

Jak jsou elektromobily efektivní

Elektromobil boduje mimo jiné efektivitou svého pohonu: elektromotor přemění na pohyb kolem 80 procent dodané energie. Pokud započítáte ztráty, ke kterým dochází při nabíjení baterie a poskytování elektřiny, dostanete účinnost 64 procent. To znamená, že elektromobil je zhruba třikrát efektivnější než vozidlo s klasickým spalovacím motorem – účinnost zážehového motoru je v běžných jízdních podmínkách jen asi 25 procent.

Porovnání spotřeby energie a paliva

Pokud si elektromobil nabijete levně doma, můžete ujet 100 kilometrů mnohem levněji než se spalovacím motorem. Například nabití Opelu Corsa-e s 50 kWh baterií vás při současné elektřině vyjde zhruba na 300 Kč při ceně 6 Kč/kWh. – a je tak výrazně levnější než tankování spalovacího motoru.
Obecně platí, že elektromobil je mnohem efektivnější než benzínový motor. Ten vyžaduje na stejnou vzdálenost asi trojnásobné množství energie. Je to dáno především tím, že spalovací motory mají mnohem nižší účinnost – velká část energie vznikající při spalování v autě se ztratí.

Kolik elektřiny spotřebuje domácí nabíjecí stanice?

Nabíjení na vaší domácí nabíjecí stanici má četné výhody, protože nevzniká žádné další základní nabíjení ani náklady na měření. Podíl elektromobilu na celkové spotřebě elektřiny domácnosti však nelze na vyúčtování jednoduše sledovat. Na druhou stranu si můžete libovolně vybrat svého dodavatele elektřiny a udržovat náklady na nabíjení na co nejnižší úrovni. Celkové očekávané náklady závisí nejen na baterii ve vašem vozidle, ale také na vašem tarifu za elektřinu.

 

Kolik stojí nabíjení elektromobilu?

Pokud si elektromobil nabíjíte na vlastním wallboxu, platíte pouze průměrnou cenu za kilowatthodinu elektřiny pro domácnost, tedy dejme tomu 6 Kč. Na veřejných dobíjecích stanicích je cena odpovídajícím způsobem vyšší. Nejvyšší je pak u rychlonabíjecích stanic s DC nabíjením.

Optimalizujte svůj dojezd

Jak můžete snížit spotřebu energie elektromobilu

Spotřeba elektromobilu se udává v kilowatthodinách (kWh) na 100 km. U Opelu Corsa-e je průměrná spotřeba (WLTP) 16,8 kWh, u Opelu Mokka-e pak 18-17,4 kWh.
Skutečná spotřeba však závisí na různých faktorech: vašem osobním stylu jízdy (jak často zrychlujete), povaze trasy (horská silnice nebo rovinatá krajina), venkovní teplotě (zima nebo léto), používání topení a klimatizace a jakákoli další hmotnost (kolik lidí je v autě, počet zavazadel apod.).
Dobré je, že aktuální spotřebu vidíte kdykoliv během cesty – a existují různé způsoby, jak ji snížit a ušetřit tak na nákladech za elektřinu a zároveň si prodloužit dojezd.

Topení a spotřeba energie

Topení je jedním z hlavních spotřebičů energie v elektromobilu. V zimě lze tedy takto dojezd snížit až o 10 až 30 %. V extrémních případech i více, zejména pokud se musí vychlazený elektromobil několikrát denně zahřívat na krátké cesty. Existuje však několik triků, které můžete použít, abyste tomuto efektu zabránili: Použijte aplikaci Opel Connect k zahřátí svého elektromobilu Opel předtím, než vyrazíte. A to když je stále připojen k síti - pak tato energie nebude použita z baterie. Při jízdě používejte recirkulovaný vzduch nebo dokonce jen vyhřívání sedadel – to spotřebuje výrazně méně energie než naplno zapnutý ofuk skel a topení.

Rozhodující faktor: baterie

Spotřeba energie při výrobě baterií

Při výrobě elektromobilů je nejdůležitějším faktorem výroba baterie. Kromě toho jsou však nepopiratelně ekologičtější než benzínová nebo naftová vozidla: pokud vezmeme v potaz použití německého elektrického mixu mají elektromobily navrch oproti klasickým vozidlům se spalovacími motory.
Jak se však zelená elektřina rozšíří, energetická bilance ve výrobě se bude v budoucnu stále zlepšovat. K jejich pozitivní klimatické bilanci přispívá i druhá životnost a následná recyklace baterií. A pokud budete svůj elektromobil Opel nabíjet výhradně zelenou elektřinou (například ze své solární elektrárny), můžete k udržitelnosti dokonce pozitivně přispět sami.

Spousta energie na malém prostoru: lithium-iontové baterie

Dojezd elektromobilu je dán především kapacitou baterie. Všechny elektromobily Opel jsou vybaveny lithium-iontovými bateriemi, protože mají nejvyšší hustotu energie ve srovnání s ostatními bateriemi. To znamená, že dokážou uložit nejvíce energie na 1 kg hmotnosti baterie. Mimochodem, kapacita našich lithium-iontových baterií se pohybuje od 50 do 75 kWh.
Vzhledem k tomu, že energetická hustota v bateriích pro elektromobily se za posledních 10 let již zdvojnásobila, můžeme očekávat, že elektromobily budou moci v budoucnu jezdit ještě dále.

Více informací o spotřebě energie

Kolik stojí ujetí 100 km v elektromobilu?

Spotřeba Opelu Corsa-e se pohybuje kolem 17 kilowatthodin na 100 kilometrů. Při ceně elektřiny 6 Kč/kWh stojí 17 kilowatthodin celkem 102 Kč. Dobíjení je tedy levnější než tankování u spalovacích motorů. Náklady na údržbu a servis, daně a pojištění jsou mimochodem také nižší.

Kolik stojí nabíjení elektromobilu?

Spotřeba Opelu Corsa-e se pohybuje kolem 17 kilowatthodin na 100 kilometrů. Při ceně elektřiny pro domácí nabíjení 6 Kč/kWh stojí 17 kilowatthodin celkem 102 Kč. Dobíjení je tedy levnější než tankování u spalovacích motorů. Pokud má tedy vůz baterii 50 kWh, pak jedno plné nabití stojí 300 Kč při uvedené ceně za kWh. Pokud budete nabíjet na venkovních stanicích, je potřeba si předem zjistit cenu za nabíjení u poskytovatele služby.

Kolik kWh může elektromobil v bateriích uložit?

Kolik dokáže váš elektromobil nabít, závisí na kapacitě baterie: Opel nabízí baterie 50 kWh a 75 kWh. Nejrychleji je "natankujete" na rychlonabíjecí stanici se stejnosměrným proudem. Ale i u střídavého proudu existují rozdíly v rychlosti v závislosti na nabíjecí stanici – a také na aktuálním nabití baterie. Pokud je již nabitá na 20-80 %, nabíjení je rychlejší. Stejně tak, pokud není výrazně chladněji nebo tepleji než je hodnota 20 stupňů Celsia, která je pro nabíjení baterií optimální.

Kolik kW si odebere elektromobil při nabíjení?

Kolik kilowattů elektromobil při nabíjení odebere, závisí na zdroji energie a odpovídajícím nabíjecím kabelu: pokud jej nabíjíte na jednofázovém wallboxu, odebere 3,7 nebo 4,6 kW, na třífázovém wallboxu 11 nebo dokonce 22 kW. Na rychlonabíjecích stanicích odebírá váš elektromobil stejnosměrný proud 50 kW nebo dokonce přes 100 kW – což znamená, že se vaše baterie nabije až na 80 % za přibližně 30 minut.